Oblicza Warszawy » Wydarzenia specjalne » Koncerty » Ladysmith Black Mambazo na festiwalu Skrzyżowanie Kultur, wrzesień 2010

Ladysmith Black Mambazo na festiwalu Skrzyżowanie Kultur, wrzesień 2010

Ladysmith Black Mambazo uznawany jest za zespół wokalny numer jeden Czarnego Kontynentu. Od chwili pojawienia się zespołu u boku Paula Simona na płycie „Graceland”, jednej z najsłynniejszych w historii muzyki popularnej, Ladysmith Black Mambazo popularyzują na całym świecie tradycyjny zuluski śpiew zwany iscathamiya.

Zespół uhonorowany został 3 nagrodami Grammy i 15 nominacjami do tych statuetek, a także wieloma innymi bardzo prestiżowymi nagrodami muzycznymi w różnych krajach.

Artyści z Ladysmith Black Mambazo współpracowali z Michaelem Jacksonem - pojawiając się w filmie "Moonwalker", ze Steviem Wonderem i Paulem Simonem. Występowali przed królową brytyjską. Nagrali ścieżki dźwiękowe do wielu filmów, m.in. do "Księcia w Nowym Jorku" z Eddiem Murphym i animacji "Król Lew II: Czas Simby.

Grupa powstała na początku lat 60. w RPA, założona przez Josepha Shabalalę - wówczas młodego rolnika, a potem robotnika w fabryce, który do dziś wystepuje, teraz ze swoimi synami. Ladysmith to nazwa wioski, z której pochodził Shabalala; Black, czyli czarny - jest odwołaniem do wołu, najsilniejszego zwierzęcia w gospodarstwie; Mambazo to zuluskie słowo oznaczające topór.

 
 
 
 
       
   
Copyright © 2007-2019 JMC Designed by JMC. Powered by Contentia CMS